
Nascholing Femicide Afdeling Amsterdam-Almere
Nascholing femicide met prof. dr. Marieke Liem en dr. Karen van den Hondel
Elke 8 dagen wordt er in Nederland een vrouw vermoord. In de afgelopen periode werd dit confronterend duidelijk onder de aandacht gebracht, en hopelijk bijt het zich vast in ons collectieve bewustzijn. Want veel van deze moorden komen niet zo uitgebreid in het nieuws. Ze gebeuren achter gesloten deuren, bij mensen thuis, met vooraf een proces van vaak jaren aan intieme terreur in de thuissituatie. Intieme terreur is een ernstige vorm van partnergeweld en kenmerkt zich door een patroon van controle en dwang, dat nog vaak onvoldoende wordt herkend door hulpverleners. Als huisarts zijn wij in een positie om dit te signaleren en hulp te bieden. Daarom organiseren we vanuit LHV afdeling Amsterdam-Almere op dinsdagavond 7 oktober een gratis nascholing met twee experts op dit gebied.
Prof. dr. Marieke Liem is hoogleraar Veiligheid en Interventies aan de Universiteit Leiden, waar zij werkt aan de Femicide Monitor, een publiekelijk toegankelijke databank over femicide in Nederland. Femicide volgt vaak een vast patroon dat duidelijke kenmerken kent bij dader en slachtoffer. Wat zijn deze patronen, en hoe kun je deze als huisarts herkennen? Waarom blijft het slachtoffer bij de dader ook na een ernstige mishandeling? Wat is helpend en wat is zinloos? En hoe herken je een escalatie van het geweld?
Dr. Karen van den Hondel is forensisch arts en expert op het gebied van toebracht letsel in deze context. Zij zal ons uitgebreid vertellen wat je kunt doen om veel voorkomende letsels die wijzen op intieme terreur beter te herkennen. Waarom is verwurging een alarmsignaal en hoe dit beter te herkennen en documenteren? Waarom is documentatie waardevol om patiënten te beschermen en hoe pak je dit het beste aan? En als patiënten in de maand voor de femicide zo vaak op het spreekuur komen, kunnen we dan nog ingrijpen?
Praktische informatie
-
Voor wie
Aios, Huisarts in loondienst, Waarnemer
-
Accreditatie
2 punten
-
Kosten
Leden € 0,-
Aios € 0,-
Niet-leden € 50,-
Programma
18:00 uur: Inloop deelnemers met broodjes en soep
18:30 uur: start eerste spreker
19:20 uur: pauze
19:40 uur: vervolg met tweede spreker
20:30 uur: einde presentaties (evt uitloop voor discussie), start borrel
22:30 uur: eindtijd borrel
Aanmelden
Deze nascholing wordt op de volgende data/locaties gehouden. Geef aan waarvoor je je wilt aanmelden.
Di 7 oktober 2025
18:00 - 22:30
Bijzonderheden
Algemene voorwaarden LHV Academie
Op alle nascholingen van de LHV Academie zijn de Algemene voorwaarden LHV Academie van toepassing.
Contact
Voor meer informatie kun je per e-mail contact opnemen met de LHV Academie of bel 085-0480068.